Psikiyatri Anabilim Dalı

Psikiyatri Anabilim Dalı 1977 yılında Dr.Tayyar GÜRKAN ve Dr:Gülsen CAN’ın kuruculuğunda faaliyete geçmiştir. 1983-1993 yılları arasında Anabilim Dalı Başkanlığı görevini  Dr.Durmuş TEKİN yürütmüştür.
           
Psikiyatri Anabilim Dalının Tıp Fakültesi Hastanesinin 10. katında 23 yataklı kapalı  bir servisi bulunmaktadır. Servis içinde bir Acil Hasta Kabul Odası,  EKT (Elektro Konvülsif Tedavi ) Odası, Müzik Yayın Odası,  Kitap Odası, Meşguliyet Odası, Dinlenme Odası, Toplantı Salonu ve 3 adet görüşme odası bulunmaktadır.
           
Psikiyatri polikliniğinde ise  1 genel psikiyatri polikliniği bulunmaktadır. Ayrıca 1996 yılında kurulan Duygudurum , 2002 tarihinde kurulan  Şizofreni, Anksiyete Bozuklukları  ve Toplum Psikiyatrisi Ayaktan Tedavi Proğramları uygulanmaktadır. 2005 yılından itibaren ise Konsültasyon-Liyezon, Geriatri, Cinsel İşlev, Kognitif ve Davranışçı Tedavi, Alkol ve Madde Bağımlılığı Ayaktan Tedavi Programları planlanmıştır.
           
Psikolojik Değerlendirme Birimi,   tanı, tedavi ve araştırmalara destek vermek amacı ile zeka, kişilik ,nörosikolojik testler  uygulamaktadır. Stanford Binet, WISC-R, Peabody, Porteus Labirentleri, Kent E.G.Y., Goodenough, Hous-Tree-Person, Lüissa Düss, Cornel İndex, Cümle Tamamlama testleri, MMPI, Rorhscah, T.A.T., Bender-Gestalt gibi psikolojik testler uygulanmaktadır. Ayrıca, Bilişsel –Davranışcı teknikler,gevşeme egzersizi,öfke kontrolu de kullanılmaktadır.  Çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik danışmanlık hizmetleri verilmekte, aile mahkemelerinde görüş  bildirmekte ve Sivil Toplum kuruluşlarına aile-çocuk, cinsellik eğitimi , stres ile baş etme, insan hakları, kadın ve çocuk hakları konularında destek verilmektedir. Anabilim Dalımız tıp fakültesi öğrencilerine 1.,3.,5. ve 6. sınıflarda ders vermekte, ayrıca 1983 yılından bu yana Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Tıbbı Psikoloji Bilim dalı Lisansüstü eğitim programı yürütmektedir.
           
Anabilim Dalımız ruh sağlığı alanında araştırmalar yapmakta ve kronik hastalara yönelik rehabilitasyon  çalışmalarını “Küçük Ev” projesi ile  gerçekleştirmekte  ve bu konu ile ilgili kurslar   ve toplantılar düzenlemektedir.

BÖLÜM DOKTORLARI

 
  • Prof.Dr. Gökay AKSARAY (ABD Bşk)
  • Prof.Dr.Cem KAPTANOĞLU
  • Prof.Dr. Çınar YENİLMEZ
  • Doç. Dr. Altan EŞSİZOĞLU
  • Doç.Dr.Gülcan KALENDER GÜLEÇ
  • Yrd. Doç Dr. Ferdi KÖŞGER
Uzman hekimlerimiz ve tecrübeli sağlık kadromuzla hizmetinizdeyiz.
Tıbbi birimler sayfasına ulaşmak için aşağıdaki butonu kullanınız.
Merkezlerimize ulaşmak için tıklayınız.

Nöbetçi Eczaneler

Günlük Eczane Listesi

Eczacılar Odası Günlük Nöbet Listesi İçin Tıklayınız...
Email listemize katılın