0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

ESOGÜ HASTANESİ’NDE AORT BALONCUĞU PATLAMADAN TEDAVİ EDİLDİ
ESOGÜ HASTANESİ’NDE AORT BALONCUĞU PATLAMADAN TEDAVİ EDİLDİ

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde aort baloncuğu (anevrizması) patlamadan tedavi edildi. ESOGÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Behçet Sevin, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Abdominal Aort Anevrizması (Karın içi bölgedeki aort isimli ana atar damarın baloncuk yapması) toplumumuzda yaklaşık olarak %4 – 5 oranında ve sıklıkla 60- 85 yaş grubunda görülmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır (doğumsal özellikler, enfeksiyonlar, yüksek tansiyon, travmalar ve yaşın ilerlemesine bağlı dejeneratif değişiklikler).

Çoğu zaman hastalığa ait herhangi bir şikayete neden olmazlar ve teşhisleri geç konur. Bazen de bir başka şikayet nedeniyle hastaneye başvuran kişilerde yapılan tetkikler sonucunda tesadüfen teşhis edilirler. Hastamız (P. Bayrak) da başka bir nedenle doktora gittiğinde Aort Anevrizması tespit edilmiş ama herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan kendi halinde bırakılmıştır. Normalde 2,5- 3 cm olan damarın genişliği 5 cm’den daha fazla genişlemişse tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde yırtılarak patlar ve kişinin hayatını kaybetmesine neden olur. Hastamızda da genişleme o kadar artmıştı ki (9,5 cm) neredeyse patlamak üzereydi. Hastalığın bu kadar ihmal edilmesine bağlı olarak bacak damarlarını da etkileyerek balonlaşma ve damar çatlamasına (diseksiyon) neden olmuştur. Hastamız da açık cerrahi yöntemiyle yapılacak olan damar ameliyatının riskinin yüksek olması nedeniyle Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı ekibi (Prof. Dr. M. Behçet Sevin ve Yrd. Doç. Dr. Cengiz Ovalı) tarafından kapalı yöntemle (kasıktan gönderilen sentetik damar, EVAR)  karın içi baloncuğu düzelttikten sonra sağlam bacağından (soldan) sağ taraftaki bacağına suni damar bypass (köprüleme) yapılarak hastanın bacağının canlılığı korundu.

Anevrizma ameliyatları bu hastamızda olduğu gibi her zaman için Kalp ve Damar Cerrahlarının içinde bulunduğu ekip tarafından yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştır. ESOGÜ Hastanesi’nde yöneticilerin sağlamış olduğu imkanlar ve yetişmiş insan gücüyle Eskişehirlilere ve bölge halkına tıbbi gelişmeler ve yeniliklerin uygulandığı tedavi yöntemleriyle hizmet etmektedir.

 

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

1907831 Kişi ziyaret etti.