0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

ESOGÜ HASTANESİ'NDE EL HİJYENİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
ESOGÜ HASTANESİ'NDE EL HİJYENİNE DİKKAT ÇEKİLDİ


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Başkanı Prof. Dr. İlhan ÖZGÜNEŞ ve Enfeksiyon Kontrol Komite Başkanı Prof. Dr. Nurettin ERBEN tarafından '5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü' kapsamında düzenlenen etkinlikte hastane poliklinikler girişinde stand ve barkovizyon kuruldu. Stantta görevli olan hemşireler Habibe EKER, Yasemin ALTUN, Güllizar ÇAM hasta ve hasta yakınlarına el hijyeni sağlanması gereken 5 durum ve doğru el yıkama konulu el broşürü dağıtılarak ellerin doğru yöntem ile yıkanmasının önemine dikkat çektiler. Hijyeni sağlamada en temel kural, ellerin doğru yöntem ile yıkanmasıdır diyerek hasta ve hasta hasta yakınlarını bilinçlendirdiler. El yıkamanın, birey ve toplum sağlığının korunması açısından basit, ucuz, toplumun her kesimi tarafından uygulanabilir ve son derece etkili bir yöntem olduğunu söylerken toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılmasının önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmekte olduğunu belirttiler.

Ayrıca el hijyeni sağlanmasında dikkat edilmesi gereken 5 duruma ve doğru el yıkamanın önemine dikkat çekildi. Hasta ile temastan önce, herhangi bir aseptik işlemden hemen önce, vücut sıvıları ile temastan sonra, hasta ile temastan sonra ve hasta ortamıyla temastan sonra ve bir işlem uygulamadan önce eller mutlaka yıkanmalı veya antiseptik solüsyonlarla temizlenmelidir.

Etkinlikte dağıtılan 12 adımda doğru el yıkama tekniğini anlatan el broşüründe Adım Adım El Yıkama şöyle anlatılıyor:

1. Ellerimizi suyla ıslatırız.

2. Ellerimizin tüm yüzeyine yetecek miktarda sabun alırız.

3. Avuç içlerimizi birbiriyle ovalarız.

4. Sağ elimiz ile sol elimizin üstünü ve parmaklarımızın arasını ovalarız, diğer elimizede tekrarlarız.

5. Parmaklarımızı birbirine geçirerek avuçlarımızın içini karşılıklı ovalarız.

6.  Parmaklarımızı sıkı tutar ve diğer elimizin içiyle ovalarız.

7. Sol baş parmağımızla sağ elimiz kapalıyken avuç içimizi dairesel hareketlerle ovalarız. Aynı hareketi diğer elimiz için de tekrarlarız.

8. Sağ elimizin parmaklarını bitişik tutarız ve sol avuç içimiz dairesel, ileri geri hareketlerle ovalarız. Aynı işlemi diğer elimiz için de tekrarlarız.

9. Ellerimizi suyla durularız.

10. Tek kullanımlık havluyla ellerimizi tamamen kurularız.

11. Kağıt havluyla musluğu kapatırız.

12. Ellerimiz şimdi temiz.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

1970843 Kişi ziyaret etti.