0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

ESOGÜ HASTANESİ’NDE DİSLEKSİ’YE DİKKAT ÇEKİLDİ
ESOGÜ HASTANESİ’NDE DİSLEKSİ’YE DİKKAT ÇEKİLDİ

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Saniye Tülin Fidan tarafından hastane poliklinikler girişinde stand kurularak (Okuma Bozukluğu) Disleksi’ye dikkat çekmek amacıyla bilgilendirici broşür dağıtıldı.

Disleksi; okuma güçlüğü olarak adlandırılan bir yapısal bozukluktur. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda okumaya başladıkları zaman; genellikle geometrik şekil, çizim, okuma ve birbirine benzeyen harfleri karıştırma, okuma yaparken harf atlama, harfleri okumadan geçme, yanlış okuma, karıştırma, ağır okuma, sözcüklerin içinde bulunan harflerin yerini değiştirerek okuma gibi hatalar görülebilir.

Disleksi yaşam boyu sürer ve hayatın her döneminde zorlanmalar, işlevsellik kayıplar olabilir. Zeka sorunu olmayan bir kişi yeterli çalışma performansına rağmen yeterince başarılı olamıyorsa ve bu durumu açıklayacak başka ruhsal ya da tıbbi bir hastalığı yoksa disleksi olabilir. Bu konuyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız bir Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanına başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Disleksi iseniz bu tanı ile size tanımlanmış haklarınızı kullanarak (özel destek eğitim) bu engeli aşmak daha kolay olacaktır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

1969915 Kişi ziyaret etti.