0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

ESOGÜ Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü Doç. Dr. Fahrettin KÜÇÜKAY Kalp Dışındaki Damar Tıkanıklıklarında Ameliyatsız Tedaviler Hakkında Açıklaması:
ESOGÜ Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü Doç. Dr. Fahrettin KÜÇÜKAY Kalp Dışındaki Damar Tıkanıklıklarında Ameliyatsız Tedaviler Hakkında Açıklaması:

Kalp dışındaki damar tıkanıklıklarında ameliyatsız tedaviler

Halkımız tarafından kalp damarı tıkanıklıklarında damar açma işlemleri iyi bilinmektedir. Fakat kalp dışındaki bacak, kol, beyin, iç organ damarlarında da darlıklar ve tıkanıklıklar oluşabilmekte ve bunlar girişimsel radyologlar tarafından ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir.

Anjiyoplasti / stent Nedir?

Cerrahi işleme gerek kalmaksızın tıkalı veya daralmış damarları balon kateter ile genişletme (anjioplasti) ve özel protezin(stent) damar içine yerleştirilerek damarların açılma yöntemidir.

Niçin Yapılır?

Damarda tıkanma ve daralma varsa yapılır. En sık tıkanıklık yapan hastalık ateroskleroz (damar sertliği)dur. Bu hastalıkta damar iç yüzeyinde plak adı verilen yağ birikimleri oluşur. Damardaki tıkanıklıklar organlara yeteri kadar oksijen ve besleyici maddelerin gitmemesine neden olur. Damarda genişletme işlemi yapıldığında organlara yeteri kadar kan gideceğinden şikayetler yok olacak veya azalacaktır. Özellikle şeker hastalığına ve damar problemine sahip hastalarda ampütasyon dediğimiz kol veya bacağın kesilme işleminden önce kesinlikle girişimsel radyolojik olarak damar açma tedavi yöntemleri denenmelidir.

Nasıl Yapılır?

Daha önce anjiografi işlemi yapılır. Anjioplasti kateteri tıkalı veya daralmış damara yerleştirilir. Balon şişirilerek tıkalı damar açılır. Yeterli açıklık oluşmamışsa genişletme işlemi sırasında damarda bazı komplikasyonlar gelişmişse, damarın devamlı açık kalmasını sağlayan stent tıkanıklık seviyesine yerleştirilir. Bazı durumlarda damarın açıklığının anjioplasti işlemi ile sağlanamayacağı düşünülüyorsa önce anjioplasti sonra stent yerleştirme işlemi yada balon üzerine yüklenmiş balonu şişirerek yerleştirilen özel stentler kullanılır. Yeni güncel tedaviler arasında ilaç kaplı balonlar, ilaç kaplı stentler ve ince tıraşlama motorları yer almaktadır. Hastalar işlem sonrasında hemen günlük aktivitelerine dönebilmektedirler.

Nereye başvurmalıyız?

Kalp dışındaki damarlarda problemler ve bunlara ait şikayetleriniz mevcutsa, ameliyatsız tedavi seçenekleri için hastanemiz Girişimsel Radyoloji Polikliniğine başvurabilirsiniz.

Doç. Dr. Fahrettin KÜÇÜKAY

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Başkanı

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

2598138 Kişi ziyaret etti.