0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

ESOGÜ Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü Doç. Dr. Fahrettin KÜÇÜKAY: Hastalar Girişimsel Radyolojik Ameliyatsız Tedavi Çözümleri Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip mi ?
ESOGÜ Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü Doç. Dr. Fahrettin KÜÇÜKAY: Hastalar Girişimsel Radyolojik Ameliyatsız Tedavi Çözümleri Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip mi ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hastalar girişimsel radyolojik ameliyatsız tedavi çözümleri hakkında yeterince bilgi sahibi değiller !

Girişimsel Radyoloji (Ameliyatsız tedavi çözümleri) son 10 yılda inanılmaz ivme kazanan tıbbın en hızlı gelişen branşlarından biridir. Toplum tarafından bilinen ve çok sık görülen rahim uru (uterin fibroid, miyom), prostat büyümesi, varis rahatsızlıkları, basur, varikosel, aşırı şişmanlık, damar tıkanıklıkları, anevrizmalar, kanser tedavileri, tümör yakma işlemleri, biyopsi işlemleri ve benzeri pek çok hastalık girişimsel radyoloji tarafından ameliyatsız, ağrısız, acısız, en kısa ve en hızlı sürede, neredeyse çoğunda ertesi gün normal hayata devam edebilecek şekilde, konforlu olarak tedavi edilebilmektedir. Fakat ne yazık ki hastalarımız bu ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında yeterli bilgi sahibi değildirler ve halen çoğu doktorumuz hastalara bu seçenekleri sunmamaktadırlar.

Avrupa ve dünyadaki durum ne?

Amerikada ağustos ayında Girişimsel Radyoloji Derneği tarafından yapılan bir çalışmada miyomu olan hastaların sadece %44 ünün miyom embolizasyonu tedavisi hakkında bilgi sahibi olduğu belirlenmiştir. Yine aynı çalışmada, miyom embolizasyonu yaklaşık 20 yıldır bilinmesine ve uygulanmasına rağmen, bu hastaların gereksiz ve yıpratıcı ameliyatlara alındığı bildirilmiştir. Bu çalışmadaki sonuçlara benzer pek çok farklı hastalıkta da durum aynıdır.

Doktorlarımıza düşen sorumluluk nedir?

Girişimsel radyolojik yöntemlerle ilgili güncel gelişmeleri takip etmek, artık pek çoğu rutine girmiş uygulamaları bilmek ve hastalarımızı bu konuda bilgilendirmek gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki hastalıkla ilgili tüm tedavi seçenekleri hastaya yasal olarak anlatılmak zorundadır.

Hasta olarak nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Tıbbi durumunuz ve hastalığınızın tedavisi için size önerilen girişim / tedavi hakkında bilgi sahibi olmak en doğal hakkınızdır. Bu nedenle muayeneye gittiğinizde doktorlarınızdan girişimsel radyolojik ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermesini mutlaka isteyiniz.

Nerelere başvurabiliriz?

Ülkemizde pek çok yerde ameliyatsız tedavi çözümleri üreten girişimsel radyologlar bulunmaktadır. Bilgi almak ve tedavi olmak için girişimsel radyoloji polikliniklerine başvurabilirsiniz.

Doç. Dr. Fahrettin KÜÇÜKAY

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Başkanı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

2594501 Kişi ziyaret etti.