0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

Hissedilmeyen Çarpıntı
Hissedilmeyen Çarpıntı

Prof. Dr. Bülent Görenek Avrupa ve Amerika’da Anlattı: Her Çarpıntıyı Önemseyiniz.

 Son iki haftada davet edildiği Milano, Orlando ve Barselona’daki Amerikan Kardiyoloji Koleji ve Avrupa Kardiyoloji Derneği toplantılarında altı konuşma yapan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, hissedilmeyen ya da önemsizmiş gibi kabul edilen kalp çarpıntılarının da aslında ne kadar tehlikeli olduğunu anlattı.

Kalbin kulakçıklarından kaynaklanan ve “atriyum fibrilasyonu” olarak bilinen çarpıntı tüm inmelerin yaklaşık % 20’sinden sorumludur. 

 

Bu hastaların bir bölümünde çarpıntıyı tedavi etseniz bile inme riski maalesef devam etmektedir. Çünkü çarpıntıya neden olan durum çoğu zaman sebat etmekte ve zaman zaman çarpıntı nüks göstermektedir. O yüzden inme riski yüksek olup, çarpıntı şikayeti ile gelen hastalarda hekim önerdiğini taktirde kan sulandırıcı ilaçların kullanılması çok önemlidir.

 

Hissedilmeyen Çarpıntılar da İnmeye Neden Olabilir.

Bununla birlikte, bazen hastalar çarpıntıların farkında olmayabiliyor. Tamamen tesadüfi olarak çarpıntılar EKG’de, Holter’da ya da pil takılmış hastaların kayıtlarında tespit edilebiliyor. İşte son çalışmalarda bu grup hastalarda da inme riskinin yüksek olduğu gösterildi. Hekim denetiminde kan sulandırıcı ilaçlar kullanılması çarpıntılarını hissetmeyen hastalarda da inme olasılığını düşürüyor.

 

Önemsiz Sanılan Çarpıntılar Aslında Kalbi Yoruyor.

Kabin karıncıkların kaynaklanan tek tek vurular şeklindeki çarpıntılar genellikle çok önemsenmezse de, vuruların sık olduğu hastalarda kalp yetersizliği gelişebileceği unutulmamalıdır. İlaç tedavisi ya da ablasyon dediğimiz çarpıntı odağını yakma yöntemleri ile bu riskleri ortadan kaldırmak ya da azaltmak mümkün olmaktadır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

2375126 Kişi ziyaret etti.