0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

Adli Tıp Anabilimdalı

Adli Tıp Anabilim Dalı

Anabilim Dalımız 1984 yılında Prof. Dr. İhsan SARIKARDAŞOĞLU tarafından kurulmuş ve emekliye ayrıldığı 1992 yılı sonuna kadar anabilim dalı başkanlığı görevini yürütmüştür. 1993-2000 yılları arasında Yrd. Doç. Tarık GÜNDÜZ, 2001-2011 yılları arasında Prof. Dr. Yasemin BALCI, 2012 yılından itibaren ve halen Doç. Dr. Tarık GÜNDÜZ anabilim dalı başkanlığı görevini yürütmektedir.

Anabilim Dalımız halen 1 öğretim üyesi ve 3 araştırma görevlisi ile hizmet vermektedir. 2013 yılında hizmete açılan Çocuk Adli Değerlendirme Birimi gerekli teknik donanıma sahip olup özellikle istismara uğramış çocukların muayenelerinin bir kerede tamamlanmasını olanaklı hale getirmiş, bilgisayar, video, kamera, ses kayıt cihazlarıyla güçlendirilmiş, eğitim amacıyla kullanıma da uygun hale getirilmiştir.

Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencilerine adli tıp eğitimi staj şeklinde verilmekte, teorik eğitimin yanı sıra adli otopsileri izleme olanağı sağlanmakta, videodan otopsi izlettirilmekte, cumhuriyet savcıları davet edilerek eğitime katkı vermeleri sağlanmakta, olay yeri inceleme şube müdürlüğünün fakültede gerçekleştirdiği tatbikat izlettirilmektedir.

Bugüne kadar uzmanlık eğitimini anabilim dalımızda başarıyla tamamlayan 13 tıp doktoru, Adli Tıp Uzmanı olarak ülkemizin değişik yörelerinde hizmet vermektedir.

ESOGÜ Adli Tıp Anabilim Dalı Eskişehir, Bilecik, Afyon ve Kütahya illerine hizmet vermekte olup askeri ve sivil mahkemelerden gelen bilirkişilik istemlerini karşılamakta, dosya üzerinden veya muayenesi yapılan olguların adli raporlarını düzenlemekte, ilimizde yapılan tüm adli otopsilerde bilirkişi hekim olarak görev almakta, cinsel saldırı ve istismar olgularını değerlendirmektedir. 2012 yılı içinde anabilim dalımızda 125 adli ölü muayenesi ve otopsi yapılmış, 766 adli rapor düzenlenmiş ve 177 cinsel suç olgusu değerlendirilerek adli raporları düzenlenmiştir.

   

Bölüm Doktorları:

Doç. Dr. Kenan KARBEYAZ (Anabilim Dalı Başkanı)

 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

2372687 Kişi ziyaret etti.