0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

Acil Tıp Anabilimdalı

Acil Tıp Anabilim Dalı

Acil Tıp Anabilim Dalının hedefi acil tıp hizmetlerinin tüm basamaklarında etkin ve profesyonel hizmetin en iyi şekilde verilmesi ve bu alanda hizmet veren uzmanlar yetiştirmektir. Anabilim Dalımız hastane öncesi bakım, afet organizasyonu, acil servis hizmetleri uygulamaları, acil tıp uzmanlık eğitimi, intern, stajyer doktor, hemşire ve personel eğitimleri yanında halk ve diğer kurumların ihtiyaçlarına yönelik acil tıp ile örtüşen eğitim gereksinimlerini yerine getirmeyi amaçlamaktadır.

Acil Servisimiz çocuk ve erişkin olarak yılda yaklaşık 28.000 hasta bakmaktadır. Şu an fiziki olarak triage, erişkin ve çocuk acil ünitesi, acil radyoloji, acil laboratuar, acil resmi işlemler, bekleme salonu ve acil tıp anabilim dalı bölümlerinden oluşmaktadır. Acil servisimizde aktif olarak bakım verilebilen 32 sedye-yatak bulunmaktadır. Hastanemiz bölge referans hastanesi olması nedeniyle ciddi izole veya multipl travma ve medikal (AMI, ABY-KRY, Malignite, Stroke, Zehirlenmeler vb) sorunları olan hastalar için ilk başvuru veya sevk merkezidir. Acil servisten hasta yatış oranımız %30-44 arasında değişmektedir.

Acil Tıp Uzmanlık Eğitimi süresi 5 yıldır. Uzmanlık Eğitimi Programında ;Genel Cerrahi, Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Göğüs Cerrahisi, Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Nöroşirurji, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi, Radyoloji, 112 Ambulans, ülkemiz ve şehrimizdeki diğer yüksek hasta volümlü acil servislerde rotasyon, hiperbarik oksijen tedavi merkezi başta olmak üzere temel ve elektif rotasyonlar planlanmıştır. Acil Tıp Anabilim Dalı eğitim günü Pazartesi (09:00 - 11:45) ve Çarşamba (09:00 - 13:30) olup program yıl boyunca kesintisiz sürdürülür. Ayrıca Salı, Perşembe ve Cuma günleri nöbetten çıkan ekibimiz, 09:00 - 10:00 arasındaki Radyoloji toplantısına katılırlar.

Intern Doktor (6. sınıf) Eğitim Programı şu başlıkları içermektedir: karın ağrısı ayırıcı tanısı, allerjik reaksiyonlar, çevresel aciller, multi travmalı hastaya acil yaklaşım, zehirlenmiş hastaya acil yaklaşım, göğüs ağrısı ayırıcı tanısı ve acil tedavi girişimleri, kardiyak ritm bozuklukları, hipertansiyona acil yaklaşım, yara bakımı ve sütür teknikleri, travma radyografilerinin değerlendirilmesi, DVT ve akut arteriyel emboli, kafa, toraks, abdomen ve pelvik travmalar, ortopedik aciller, omurga ve spinal travmalar, acil tetkik istemleri.

Bölüm Doktorları:

  

Doç. Dr. Nurdan ACAR (Anabilim Dalı Başkanı)

--------------------------------------------------------------------------------

Doç. Dr. Engin ÖZAKIN

---------------------------------------------------------------------------------

Doç. Dr. Muhammed Evvah KARAKILIÇ

---------------------------------------------------------------------------------

Dr. Öğr. Üyesi Filiz BALOĞLU KAYA

---------------------------------------------------------------------------------

 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

2477453 Kişi ziyaret etti.