Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı

Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı 1977 yılında Dr. Burhan USLU tarafından kurulmuştur. 
      
Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından verilen hizmetler acil servis, poliklinik ve ameliyathaneyi içerir. Serviste 4’ü özel oda olmak üzere 45 yatak mevcuttur. Her öğretim üyesi ve iki adet asistan odasında   birer adet internet bağlantılı bilgisayar bulunmaktadır. 

Poliklinikte 5 muayene odası, 1’er adet pansuman ve alçılama odası bulunmaktadır. Yıllık muayene edilen hasta sayısı 10.000-12.000 arasındadır. Yılda ortalama 1200 cerrahi girişim yapılmaktadır. Haftanın 4 günü cerrahi yapılmaktadır. Çarşamba günleri eğitim için ayrılmıştır. Öğrenci eğitimi; günlük poliklinik, ameliyathane pratik uygulamaları ve serviste öğretim üyesi ile birlikte hasta başı eğitim ve dersleri içerir. Her öğrencinin bir adet karnesi olup staj boyunca yaptığı faaliyetleri gösterir. Staj sonunda klinik muayene, röntgen ve yazılı sınav yapılmaktadır. 

     
Araştırma görevlilerinin her biri yılda 4 seminer ve 4 makale sunumu yapmaktadır. Öğretim üyelerinin de her ay 1 adet semineri olmaktadır. Bu eğitimler çarşamba günleri yapılmaktadır.
     
Her çarşamba günü tüm öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğrencilerin katıldığı genel hasta viziti ve olguların tartışıldığı genel konsey yapılır. Her ayın 2. ve 4. çarşamba günleri Radyoloji bölümünde radyoloji konseyi olmaktadır.
    
Yaz ayları hariç her ay bir kez olmak üzere, konuşmacı olarak  ülkemizde konusunda söz sahibi olan uzmanların davet edildiği, şehrimiz ve komşu illerdeki Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarının da katıldığı toplantılar düzenlenmektedir.  
     
Anabilim Dalımız A ve B olmak üzere iki grup olarak çalışmalarını sürdürmektedir.4 ayda bir gruplar arasında araştırma görevlisi rotasyonu yapılır. A grubunda; üst ekstremite travmatolojisi, el cerrahisi, artroplasti ve artroskopik cerrahi girişimler yapılmaktadır. B grubunda; pediatrik ortopedi, alt ekstremite travmatolojisi, tümör cerrahisi ve omurga cerrahisi  yapılmaktadır. 

Bölüm Doktorları:

 

Prof. Dr. Ulukan İNAN (Anabilim Dalı Başkanı) / AVESİS

 

Prof. Dr. Akın TURGUT / AVESİS

 

 

Prof. Dr. Nusret KÖSE / AVESİS

 

 

Prof. Dr. Abdurrahman ÖZÇELİK / AVESİS

 

 Prof. Dr. Muhammed Cüneyd GÜNAY / AVESİS

 

 

Doç. Dr. Üyesi Adnan SEVENCAN

(El Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı)

 

 

 Dr. Öğr. Üyesi Mustafa KAVAK / AVESİS